Translate

The Blue Planet Day

 9 X , w ramach projektu eTwinning The Blue Planet Day,  obchodziliśmy Dzień Błękitnej Planety pod hasłem "Drzew nigdy za wiele". 

Kończymy zajęcia przygotowawcze z języka angielskiego i mamy nadzieję, że pandemia pozwoli nam dokończyć ten projekt. 

Planowaną na ten dzień wycieczkę do Zakładu Zagospodarowania Odpadów musieliśmy przesunąć na póżniej. 

A co się działo w szkole? 

 

Młodsi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym.  





Dla starszych uczniów tego dnia była okazja do rozmów o zmianach klimatu
 i  roli drzew  w ich  zatrzymaniu. 






Jak oszczędzać wodę ?

 18.09.2020

Te zajęcia były naszym pierwszym spotkaniem po pandemii. Rozpoczęliśmy je od wpisania się na listę obecności, chwilę później zaczęliśmy omawiać liczbę spotkań, które są jeszcze przed nami, plan naszej pracy itp. Kiedy wszystko już było omówienie i ustalone rozpoczęliśmy naszą pracę. Pani Nowak pokazała nam filmik dotyczący życia w  Kapsztadzie. Opisano tam sposoby na oszczędzanie wody. Omówiliśmy go i dostaliśmy zadanie, nagrać filmik mówiący o tym jak oszczędzać wodę. Zostaliśmy podzieleni na grupy. Dzięki temu zadaniu nie tylko dobrze się bawiliśmy, ale też lepiej się poznaliśmy i nauczyliśmy się współpracy z innymi. Kiedy filmiki były już gotowe (każdy na swój kreatywny sposób) prezentowaliśmy je. Przez resztę zajęć robiliśmy różne quizy i odgadywaliśmy zagadki. To były bardzo fajne i zaskakujące zajęcia.



Magdalena Dziel 8a

Piąte spotkanie językowe



Dziś wykorzystaliśmy czas na przypomnienie sobie materiału z ostatniej lekcji. Dotyczyło ono  eko - słownictwa oraz słówek związanych z podróżą, hotelem itp. Do powtórki wykorzystaliśmy aplikację Quizizzz. Sprawnie wykonaliśmy ćwiczenia oraz quiz. Tak zakończyła się nasza lekcja!   







Spotkanie na TwinSpace



Zajęcia zaczęły się w sali komputerowej, gdzie spotkaliśmy się z Panią Reszko jedną z nauczycielek która również jedzie z nami do Portugalii. Pani pokazała nam stronę eTwining, na której również będziemy projektowo działać. Każdy z nas zmodyfikował swój profil i napisał na karcie “dyskusja” kilka słów. Na drugiej godzinie dołączyła do nas Pani Konarkowska. Dowiedzieliśmy się, co jeszcze jest przed nami na drodze do wyjazdu. Przeczytaliśmy pełną wersję prezentacji wykonanej przez naszą grupę i wprowadziliśmy ostatnie poprawki.

Magda



















Poznajemy naszych portugalskich kolegów

< div class="padlet-embed" style="border-radius: 2px; border: 1px solid rgba(0 , 0 , 0 , 0.1); box-sizing: border-box; height: 352px; max-width: 100%; overflow: hidden; position: relative; width: 480px;">









Czwarte spotkanie językowe


Dziś na zajęciach zrobiliśmy aż 3 quizy. Pani Marta dała nam kartki ze słówkami, ale na początku nikt nie wiedział, co z nimi zrobić. Okazało się, że mamy nauczyć się nich w 15 minut ,a potem pani będzie nas pytać. Zwycięska drużyna dostała pyszną czekoladę.

Świetnie bawiliśmy się w trakcie tej zaciętej rywalizacji :)                               

                                                                                                           Gabrysia 












Trzecia lekcja języka angielskiego

Na początku lekcji omawialiśmy nasz wyjazd do Portugalii. Pani Marta Nowak, która razem z panią Gosią Reszko wróciła z Portugalii z wizyty przygotowawczej, odpowiedziała na nasze pytania. Byliśmy bardzo ciekawi, jak wygląda szkoła partnerska. Pani Marta przekazała ważne informacje. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwuosobowe zespoły i mieliśmy zapisać kilka komplementów. Potem uczyliśmy się tworzyć zdania z tymi słówkami. Po pracy losowaliśmy imiona i robiliśmy karteczki dla wylosowanej osoby z użyciem poznanych słów i zdań. Jako ostatnie ćwiczenie słuchaliśmy piosenki, jednocześnie dopisując brakujące wyrazy i tłumaczyliśmy jej tekst, a potem ją śpiewaliśmy. Bardzo miło spędziliśmy czas.

kliknij Baw się i ucz- ekosłownik

Druga lekcja angielskiego


Na naszej drugiej lekcji uczyliśmy się tworzyć, a potem wykonywaliśmy nasze awatary, które możecie zobaczyć w zakładce „O Nas”. Pisaliśmy, dlaczego chcemy wziąć udział w tym projekcie. Każda osoba dodatkowo tworzyła swój rysunek – awatar. Kolejnym krokiem tego dnia było omówienie typowej potrawy w Portugalii i Hiszpanii. Powiedzieliśmy sobie, z czego się składa i jak ją przyrządzić. Ostatnim krokiem tego dna było poznanie i zapamiętanie kilku słówek w języku angielskim. Najpierw mieliśmy około 15 minut na zapamiętanie jak największej ilości słówek a potem wszyscy odpowiadaliśmy na pytania dotyczące słówek i tak zakończyły się zajęcia. 






                                    
                                     
                                                            

Pierwsze zadanie w projekcie eTwinning


Od dziś wspólnie z uczniami z Portugalii zaczynamy tworzyć prezentację o naszym kraju i o naszym mieście. Podział pracy to podstawa współpracy. Pani Agnieszka tłumaczy, na czym polega to zadanie i wyznacza termin -6 marca. Od teraz każdy w parach opracowuje dwa wybrane przez siebie slajdy i dodaje je do wspólnej prezentacji, którą tworzymy na dysku google. 















eTwinning : Polish and Portuguese students - together for the environment


Dzięki platformie eTwinning możemy spotkać się, poznać i zaprzyjaźnić nie wyjeżdżając ze swoich miast.  Dlatego  już teraz  przedstawmy się sobie! 
Przekażmy sobie nawzajem informacje o swoich krajach, miastach, środowiskach naturalnych oraz  aktywnościach, które podejmujemy, by chronić zasoby naszej planety. 
Uczniowie w parach będą tworzyć slajdy, które złożą się na 3 prezentacje dotyczące wymienionych wyżej tematów. 



The basic idea of this project is to create a real connection and friendship between the partner students. The project prepares Polish and Portuguese students to work together during “Zero Waste Week” in Agrupamento de Eskolas Gil Paese.
The project is part of a project financed from the resources of the European Social Fund under the Operational Programe Knowledge Education Development
Pupils will communicate through the forum and create presentations about their city and country and their environment. They will create an inspiring mind map about pro-environmental behaviour and habits.

Wizyta przygotowawcza za nami.

Nasza lista  spraw do załatwienia w Torres Novas zamknięta. Transfer z  lotniska, hotel, posiłki i program- wszystko , jak to się mówi, mamy dopięte na ostatni guzik. Nasi gospodarze, znani dotychczas tylko z korespondencji okazali się bardzo życzliwi i pomocni.  Obejrzałyśmy nowiuteńki, mający dopiero 3 lata, budynek szkoły, 
z szerokimi korytarzami, przestronną biblioteką, stołówką, świetlicą. 
Poznałyśmy wychowawców klas, do których w maju  dołączą nasi siódmoklasiści. ( pan Carlos- nauczyciel wf i  pani Izabell- romanistka)  
Miałyśmy też okazję wziąć udział w  Festiwalu Nauki i w towarzystwie portugalskiego koordynatora, profesora Nelsona Correia, pospacerować po miasteczku. 

Torres Novas  położone jest na północ od Lizbony, w pobliżu miasta Santarém i Parku Krajobrazowego Serras de Aire e Candeiros, nad rzeką Almondą.  Miasto, choć małe, ma w sobie wiele uroku!  Ważną postacią dla tego miasta jest Gil Paes, legendarny obrońca średniowiecznego miasta i jego zamku. 





Odbyłyśmy też nocny spacer po mieście templariuszy - Tomar. Znajduje się tutaj Klasztor Chrystusa- który mieści się w dawnej  twierdzy templariuszy z XII wieku. Zespół klasztorno-zamkowy jest obecnie zabytkiem historycznym i kulturalnym, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. Niebo nad Tomar było rozgwieżdżone i profesor Nelson pokazał nam także  pięknie świecącą nad Tomar planetę Wenus. 







































A teraz zagadka : co to jest? 
Odpowiedzi zostawcie w komentarzach. 


Nasz plan lekcji w portugalskiej szkole.